fejlc
Pontos idő: 2017 szept. 24 08:47

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1900 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 123, 124, 125, 126, 127  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2005 dec. 03 14:15 

ossi írta:
ossi írta:
A macskának meg igazából mindegy, hogy milyen formában van benne, cukor-cukor, egy kutya.

Újra helyesbítek: minden élőlénynek mindegy, nem csak a macskáknak. Ami közül választani lehet: elsődleges v. másodlagos szénhidrátok (ha jól emlékszem, így nevezik őket). Az elsődlegesből szinte azonnal cukor lesz, a másodlagosnál meg megdolgozik a szervezte. Elsődleges: pl. tészta, másodlagos: pl. rizs.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2005 dec. 03 14:09 

ossi írta:
A plusz cukrot azért nem értem, mert erre a célra a szénhidrátok és igazából a zöldség/gyümölcsfélék is alkalmasak.

Helyesbítek, mert közben rájöttem az okára: a cukor olcsóbb,mint a növényi alapanyagok.

Megjegyzem: a kutyatápban is tuti, hogy jó sok cukor van (főleg, az olcsób fajtákban), csak nem ezen a néven tüntetik fel, hanem pl. szénhidrátként. A macskának meg igazából mindegy, hogy milyen formában van benne, cukor-cukor, egy kutya.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2005 dec. 03 14:05 

A taurinról amit írtam, elég rövid. Csak egy kivonata...

A lényeg:
A kutyákkal, és az emberrel ellentétben a macskák szervezete nem tud taurint előállítani, ez az elfogyasztott étellel kerül a szervezetükbe.
A taurin egy kéntartalmú aminosav, ami a macska táplálékai közül elsősorban a húsban fordul elő. A szervezetben az izmok energia- és folyadékellátásához, a kalcium beépülésében van szükség rá, hiányában károsodik a szívizomzat, a látás, az anyagcsere, az immunrendszer, az ivarszervek, kölyköknél a fejlődés lelassul, vagy leáll és maradandó károsodást okoz, hosszú távon, pedig, halált.

A húsok mellett a macskatápok, illetve, egyéb, macskáknak szánt étrendi kiegészítők is tartalmaznak taurint, kutyatápok, viszont, nem, ezért azt adni tilos! A taurin hőre érzékeny, ezért főtt húsokban jóval kevesebb marad.

Kiegészítés:
A taurin -mivel a sejtek energia- és folyadékellátásához szükséges, gyakorlatilag, nincs olyan szerv, amit a hiánya nem érintene. Görényeknél már félévnyi kutyatáppal való etetés visszafordíthatatlan károkat okoz, ha nem az állat halálát. Gondolom, a macskák számára sem különb.

Hogy cukrot miért? Mert elég újkeletű dolog az, hogy a macskák nem érzik az édes ízt. A gyártók meg abból indulnak ki, hogy az emberhez hasonlóan, az emlősök többsége imádja, sőt, gyakorlatilag képes függővé válni, ami nem fizikai függőségben mutatkozik meg, hanem abban, hogy előbb preferálja az édes ételt, majd csak azt hajlandó elfogadni.

A plusz cukrot azért nem értem, mert erre a célra a szénhidrátok és igazából a zöldség/gyümölcsfélék is alkalmasak. Gondolom, tutira akartak menni...

A kutyáknak sem szabad cukrot adni. Annak, hogy mégis sok tápban, jutalom falatban előfordul, a fent említett oka van.

A kutyatápokhoz: felnőtt macskáknak, átmenetileg, nem hiszem, hogy bajuk lenne a taurin hiányától, de meg fog látszani rajtuk. Kölyköknek, meg azt hiszem, nem fog jót tenni.

A másik gond a kutyatápokkal: a kutya szinte mindenevő, vagyis a tápok majdhogy felesben tartalmaznak állati és növényi összetevőt, aminek nagy része a macskák számára emészthetetlen. Sőt, jó eséllyel, a rost tartalom miatt, hasmenést is okoz, vagyis, nem elég az, hogy kevés benne a tápanyag, azt sem tudja a szervezete hasznosítani, mert előbb jön ki belőle, mint hogy ideje lenne rá. Emellett, még többet is kell belőle ennie. Vagyis, akárhogy is nézzük, kevesebb, de macskakompatibilis kaja, gyakorlatilag olcsóbb.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2005 dec. 03 10:24 
Site Admin

Sziasztok!

Tegnap végigböngésztem gyönyörű városunkat, hogy milyen macskakaját vegyek, ami belefér a kölségvetésünkbe.
Persze a Royal canin a kedvencünk, de arra valahogy nem fussa...

Szóval találtam egy névtelen konzervet az egyik multiban. Valami szlovák vacak. Mindegy talán a tapétaragasztó tésztánál jobb.
Elolvastam mi van benne. Gyakorlatilag semmi, ami a macskáknak jó lehet, de találtam benne cukrot. [:nemerti]
Szerintetek a macskakajába mi a francnak cukor? Lassan, remélem már köztudott, hogy nincs szükségük szénhidrátra.
Ezzel akarják az állományjavítást megoldani. Úgyis elég ronda trutyi az egész. [:vakar]
Ugyanakkor a kutyakajában nem volt cukor. Azt ugyan nem tudom, hogy nekik szükséges-e, de a macskáknak nem. Akkor??? -(költői volt)
Szóval átmenetileg vettem kutyakaját, aminek még a szaga is hasonlít valami épkézláb eledelhez és szeretik is. [:sneaky]

ossi: Ha felébredtél... olyan régen meg akarom már kérdezni, hogy mit írtál a taurinról, mert láttam a honlapodon, de nem jön be csak az eleje és utána rohan vissza. Szóval, ha azt a rész emilben elküldenéd jó lenne, mert még Grabowszky révén van itthon, és szerintem a vadmacs kölyköknek nem lenne haszontalan adni belőle, mivel az ő kajájuk sem egy nagy ász. A többiekről nem is szólva.
Találtam ugyan a google-ben egy csomó leírást, de semmi kedvem a kémia nyelvet fordítgatni. Úgyhogy, ha magadhoz térsz, lécci tedd meg nekem, hogy felhomályosítasz.
Köszike!
Ha ide, vagyis mit egyen a cica rovatba be tudod másolni, akkor még jobb, mert aki akarja legalább megismeri.
Oksi? [:vigasz]

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2005 dec. 02 09:38 

Sziasztok!
Halle, ha a cicáid "tejfüggők", van kifejezetten olyan, hogy cicatej, ami csökkentett laktóztartalmú. A rossz hír, hogy nálunk a görényeket ez is úgy meghajtja, hogy utána sugárban f*snak. [:sneaky] Ezért csak ritkán kapnak, ha veszünk, akkor is kb. havonta egyszer.
Illetve, lehet kapni laktózmentes tejet, kifejezetten cukorérzékenyeknek. Ha nem akarod tőlük megvonni a tejet, esetleg, ki lehet próbálni azt.

Azzal, hogy beleisznak mások tejébe, kakóája, nem nagyon tudsz mit kezdeni, de nem is hinném, hogy abból olyan nagy gond lenne...

A tejjel az a gond, hogy sokan innivalónak adják a cicceknek, pedig, hiába folyadék, az tápláléknak számít. Ha meghajtja őket, akkor meg még annyira sem tudnak belőle folyadékot "kivonni", mint az a cica, amelyiket nem. Sőt, csak veszít vele...

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2005 dec. 01 13:18 
Site Admin

Szia Halle!

Mi is kaptunk most egy cicacsaládot és kénytelen vagyok tejet adni neki, mert úgy rászoktatták, hogy a vizet meg sem issza. Egy darabig ment is és most már úgy meghajtja, mint a víz.
Ezzel az a probléma, hogy nagyon sok macska- és ember is- képtelen a tejcukrot megemészteni.
Az, hogy a cicáid hasmenést kapnak tőle , szerintem egyértelmű jele ennek. Ha sokáig adod még nekik, összejöhet egy olyan allergia, amit aztán nem tudsz kezelni és gatyád is rámegy a különböző diétás tápokra.
A D-vitamint sokkal egyszerűbben is tudja pótolni akár vitamin pasztákból (Calo pet, Gimpet) és még egy csomó más hasznos anyagot is magába szed.
De, ha mindenképp tejet akarsz adni nekik, akkor adj cicatejet. A Gimpet-nek van tejpora- nem tudom mennyibe kerül, mert kaptuk- de azt is nagyok szeretik és még dúsítva is van minden finomsággal.
Öntsd át a kikevert tejport a tejes dobozba és abból add nekik.
Lélektani hadviselés! o:)
Ha már ennyi eszük van, akkor át kell verni őket.
De, mint írtam a joghurt nagyon jó, és a tejben lévő dolgok pótlására a túró a sajt sokkal jobban megfelel.
Különben én is sokszor elgyengülök a szomorú szemüktől, de rá is fázom mindig. Sajnos muszáj következetesnek lenni. [:sad]
Nyugodtam adj nekik csirkenyakat, csirkemájat enyhén megpárolva.
Imádják és abban sok minden benne van.
Csak el ne rontsd őket. Könnyen lehet belőlük válogatós csibészeket alakítani. De, aki szereti a macskáját.... [:vigasz]

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2005 dec. 01 10:20 

Sziasztok! Tök jó ez a topic is!

Tejes kérdés: tudom, hogy ártalmas, viszont imádják a cicáim. Mindegyiknek egytől egyig hasmenése van tőle. De ha nem figyelek, beleisznak a kávéba, kakaóba, gyerek müzlijébe.
Az egyik macskám ki tudja mondani hogy te-jecs-ke és addig ismételgeti amíg nem kap. Elég sz@r érzés, hogy látja a tejesdobozt és hogy öntök magamnak, ő meg nem kap. Ilyenkor mindig arra gondolok, csak tudja ő miért kell neki. Pl, lehet hogy minden káros belőle, de épp D-vitaminhiánya van és abból hipp-hopp bepótolja. Szóval amikor nagyon könyörög, szoktam neki vízzel higitott tejet adni (a csecsemőknek is így adták régen) egy pár kortyot. Szerintetek nagy hülyeség adni?

olajbogyó: én is sok macskástól hallottam, hogy imádják, és ha megették, bele is hemperednek. Szerintem jót tesz nekik, de azért jó lenne tudni, miért csinálják ezt, és hogy jut eszükbe a bundájukkal feltörölni a maradékot :-) Az én macskáim teljesen hülyének néztek mikor adtam nekik.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2005 nov. 22 09:15 
Site Admin

Tészta ügyben:
Tegnap megkiséreltünk egy nagy adag tésztát főzni. Azért az én koromban már illik tudni, hogy egy nyavajás száraztésztát, hogyan kell megfőzni. Még egy kis olajat is tettünk a vízbe, mert igencsak gyanúsan viselkedett az "úttörő gombóc". ( Apró gépi tarhonya. [:sneaky] )
Állandó kevergetés mellett lesült, összeragadt és még mielőtt átment volna tapéta ragasztóba, kilapátoltuk az ibrikből.
Tehát a megállapításom: ez nem tészta, mert tojást tuti, hogy nem látott, lisztet ???... nem tudom - tehát, akkor a szénhidrát veszélye aligha áll fenn.
Az viszont tény, hogy a kutyákat kiütötte. Rómeó összehányta az egész kennelt a többiek meg..., mint a murányi lova.
A macskák leginkább otthagyták.
Tudom, hogy ajándék lónak ne nézd a fogát, de mégis..kinek készült ez a tésztának nevezett csiríz ?

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2005 nov. 21 15:05 

junior írta:
Janina! Remélem nem baj, hogy néha átszerkesztem, amit írsz?

Az idézet, a hosszú o?, biztos a tasztod miatt olyan fura.

Dehogy! Elrontottam, de csak akkor vettem észre, mikor már késô volt. Nyugodtan javítsd ki, ha elbénázom :D
Nálam a neten vagy kalaposak az ékezetes betük, vagy el van csúszva az ékezet. Nemtom miért. Ja, és a hosszú ü helyére ?-et tesz, úgyhogy azt is mellôznöm kell. Csak nehogy visszafejlôdjek emiatt helyesírásilag. Az borzasztó lenne... :D

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2005 nov. 21 14:46 
Site Admin

Janina! Remélem nem baj, hogy néha átszerkesztem, amit írsz?

Az idézet, a hosszú ő, biztos a tasztod miatt olyan fura.

Most elmosogatom a második gyümölcsösláda edényt is és utána ide is válaszolok a tészta ügyben. Nem tudom, mi a sz*rból készült, de a szénhidrát mérgezés aligha áll fenn.

Jaj meg a csevegőben feltétlen a fiúk műszaki tanácsa kell.

Sietek. Remélem még lesztek.
Herfe hol a túróban van? Karácsonyig szabadságon? [:sad]

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2005 nov. 21 13:39 

ossi írta:
Arról nincs szó, hogy rövid távon lehet-e belőle gond, csak olyat találtam, hogy az állatok sokkal rosszabbul tudják lebontani a cukrot (pl. emésztett szénhidrátot), mint az ember. Sőt, vannak állatok (egyedtől függ), akik kifejezetten rosszul, és itt már mindegy, hogy a tejcukrot nem bírják, vagy a szénhidrátból nyerhető cukrot, tekintve, hogy náluk, ido?vel, leáll a cukrot lebontó enzim termelődése.

Hali,
Én is így tudom. Vagyis arról van szó, hogy mivel a makkák ragadozók, normál körülmények között egyáltalán nem jutnak cukorhoz, ezért a szervezetük nem tud vele mit kezdeni.
Mondjuk Maximus szereti a fôtt tésztát, de persze csak 1-1 szemet eszik meg belôle, úgyhogy fogalmam sincs. Konkrétan arra nem emlékszem, h olvastam-e olyat, h kimondottan tésztát nem szaban (tilos) adni nekik, de megpróbálok utánanézni.
Pux

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2005 nov. 20 10:37 

Na megtaláltam...
Arról nincs szó, hogy rövid távon lehet-e belőle gond, csak olyat találtam, hogy az állatok sokkal rosszabbul tudják lebontani a cukrot (pl. emésztett szénhidrátot), mint az ember. Sőt, vannak állatok (egyedtől függ), akik kifejezetten rosszul, és itt már mindegy, hogy a tejcukrot nem bírják, vagy a szénhidrátból nyerhető cukrot, tekintve, hogy náluk, idővel, leáll a cukrot lebontó enzim termelődése. Az ilyen állatoknál az adott cukor (és ismétlem, azt írja, mindegy milyen cukor, tehát, tejben lévő laktóz, vagy más) emésztési nehézséget, bélgázt, hasmenést okoz.

http://www.peteducation.com/article.cfm ... cleid=2641

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2005 nov. 20 10:29 

Szia! Igen. A szénhidrátra nincs szükségük, de én olyat olvastam, hogy abból is képesek energiát előállítani. (Ha érdekel a cím, hogy hol olvastam, akkor szívesen megkeresem és beírom.) Amikor azt olvastam, akkor érdeklődtem én is, hogy Ti mit tudtok róla?
A túl sok - és, feltételezem, a tartós magas szénhidrát tartalmú kaja, náluk is okozhat cukorbetegséget, hiszen, a szénhidrát gyakorlatilag olyan, mintha fehér cukorral etetnéd.
Aki száraz táppal etet, az gyakorlatilag, szénhidráttal is, mivel a száraztáp a szénhidrát tartalomtól lesz formázható. Minél változatosabb az alakja, annál több van benne.
Egyszer egy fickó kiszámolta, hogy az a szénhidrát mennyiség, ami egy görény napi száraztáp adagjában található, kb. mennyi fehér cukornak felel meg. Nekem egy evőkanál rémlik, de megpróbálok délután rákeresni. Gondolom, egy macsek min. kétszer annyit eszik, tehát, valszeg kétszer annyi mennyiség adható neki biztonsággal.

Feltételezem, az átmeneti tésztával való etetésnek nincsenek következményei, de talán valakinek van infója arról, hogy hirtelen felugorhat-e a vércukruk annyira, hogy gond legyen belőle? Mert ezt a részét nem tudom. :(
Mindjárt megkeresem a linket...

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2005 nov. 20 09:25 
Site Admin

Nem tudom, ki járt közületek Angliában.
Azt tudom, hogy nem egy viláhírű a konyhájuk.
Most, hogy se kajánk, se pénzünk, Ceglédről hoztunk- mert kaptak- angol konzerveket.
Hát a fene a gusztusukat. [:sneaky] Csokis pudingot, ami olyan kőkemény, hogy beletörik a kanál, chilis babot, amit semmilyen fűszerrel nem tudtunk ehetővé tenni, amit még valahogy csak megettek a cicák az a sajtos tészta konzerv. Hát basszus, nem csodálom, hogy eldobják az agyukat egy marhapörkölttől.
Kaptunk még egy csomó tésztát, de épp most olvastam, hogy a macskáknak gyakorlatilag semmi szénhidrát szükségletük nincsen.
Azért remélem meg tudják emészteni és egy darabig elleszünk. [:sad]

Hallottatok valamit a macskák tésztaevési szokásairól? Vagyis annak hatásáról?

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: fő a változatosság
HozzászólásElküldve: 2005 nov. 04 23:10 

Az én cicáim nagyon szeretik a legyeket. Megfogják a gyikokat is, de csak játszanak vele. Letépik a farkukat és addig játszanak amig mozog, utána otthagyják, nem eszik meg.
Vöri cicám nagyon imádja a napraforgót és a tökmagot, főleg a sózottat.

Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1900 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 123, 124, 125, 126, 127  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]