fejlc
Pontos idő: 2019 dec. 15 02:39

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1818 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 122  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Élősködők: külső, belső
HozzászólásElküldve: 2011 júl. 02 07:24 

Köszi, Gabyka! [:hug]

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2011 jún. 30 20:39 

Én is most kaptam hírlevélben,nagyon hasznos :)

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2011 jún. 30 20:06 

Bocsi kicsit hosszú de érdemes elolvasni!!!!!!!!

Nyári "örömök": a bolha

A bolhásság a macskák gyakori nyári parazitás megbetegedése. Ennek ellenére viszonylag kevés macska mutatja a betegség tüneteit, mert általában nem vakaróznak a bolhák miatt, vagyis elrejtik a fertozöttségüket.

Ha sok van belolük, könnyu megtalálni a bolhákat a macska bundájában. Oldalról lapított testu, 1-3 mm méretu, fekete vagy barna színu, a macska szorében gyorsan mozgó ízeltlábúak. A leginkább a macska hasán és a háton, a farokton ajánlott keresni oket a szor széthúzásával. Sokszor nem találhatóak meg, holott jelen vannak. Ilyenkor a bolhapiszkot kell keresni. Ez nem más, mint a bolhák fekete színu, orölt feketeborsra emlékezteto ürüléke, amelyik foleg emésztett vérbol áll. Ez kerekded vagy hosszúkás alakú és a mérete alig 0,5 mm. Ha bolhapiszkot talál a macska szorén, az a bolhásság biztos jele.

Ha bizonytalan, hogy koszt vagy bolhapiszkot talált, tegye azt egy benedvesített itatóspapírra. Ilyenkor a bolhapiszok 1-2 percen belül sötétvörös nedvet ereszt, foltot hagyva a papíron. Használhat ehhez a próbához papírzsebkendot vagy papírtörülközot, valamint fehér ruhaanyagot és törülközot is. Olykor pedig az hívja fel a bolhásságra a figyelmet, hogy apró vérfoltot talál a macska fekvohelyén. Ez is a macskáról leesett és megnedvesedett bolhapiszok következménye lehet.

Az eredményes védekezés érdekében érdemes megismerkedni a bolha különleges életciklusával. Ennek 4 stádiuma van.

1.

A kifejlett bolhák adják a macska környezetében található bolhapopuláció 5%-át. Ezek mindig a macskán találhatóak, nem szívesen hagyják el a lakhelyüket. A nostények a tojásaikat is ide, a macskára teszik le.
2.

A bolhatojások gyöngyfehér színuek és mintegy 0,5 mm hosszúak. Szabad szemmel, nagyító nélkül nem látja oket. Ezek nem tapadnak a macska szoréhez, mint a tetvek tojásai, hanem sikamlósak, ezért amerre a macska jár lepotyognak róla. A legtöbb a macska fekhelyére kerül. A tojások képezik a bolhapopuláció mintegy felét.
3.

A bolhalárvák a földön kelnek ki. Ez a homérséklet és a nedvességtartalom függvényében általában 1-10 napig tart. Minél magasabb a homérséklet és a levego nedvességtartalma, annál gyorsabb a fejlodésük. A lárvák karcsúak, 2-5 mm hosszúak. A testuket hosszú szorszálak fedik, amire hulladék tapad, ami izolálja a lárvát a környezettol és megvédi a bolhaellenes szerektol is. A lárvák a környezetben található szerves hulladékkal és a bolhapiszokkal táplálkoznak. Óvakodnak a napfénytol, a fény taszítja oket és a talajban, a szonyegrostok között vagy a padlórésekben aktívan lefelé, a föld középpontja felé mozognak. Itt mintegy 5-10 nap után bebábozódnak. Száraz körülmények között elpusztulnak, ezért a házon kívül csak ott maradnak életben és fejlodnek, ahol árnyékos, nedves helyet találnak és ahol a bolhával fertozött állatok rendszeresen megfordulnak. Meleg és nedves idojárás idején a szabadban is nagyon elszaporodhatnak.
4.

A kifejlett lárvák selyemszeru anyagot termelve bebábozódnak. A bolha bábját kokonnak is nevezzük. A bolhák ezekben fejlodnek ki. Ez meleg, nedves környezetben kb. 5-10 napig tart. A bábok meglehetosen ellenállóak a környezeti hatásokkal szemben és nem érzékenyek a bolhaellenes készítményekre sem. A felszínük szintén ragadós, ezért hamar hulladék tapad rájuk, ami védi és álcázza oket. A kifejlett bolhák csak akkor kelnek ki, ha a macska vagy más állat, esetleg az ember ezt stimulálja a jelenlétével. A nyomás, a széndioxid és a testho gyorsítja a kikelést. Ezek hiányában akár 140 napot is a kokonban tölthetnek.

A Nyolcadik utas a halál címu film történetét a bolha fent vázolt életciklusa ihlette.

Amikor a kifejlett bolha elhagyja a bábot, azonnal gazdát keres. Ugyanis elpusztul, ha rövid idon belül nem jut táplálékhoz. A lárvákkal ellentétben a frissen kikelt bolhák keresik a fényt, ezért a szonyeg vagy a talaj felszíne felé igyekeznek. A macska mozgása, testmelege és az általa kilélegzett levego vonzza oket. Elsosorban macskákat és kutyákat keresnek, emberre csak akkor mennek, ha alkalmasabb gazdát nem találnak.

Az elso vérszívás után 36-48 órával már meg is kezdik a nostények a peterakást. Erre akár 100 napon keresztül is képesek, s ennek során akár több ezer petét is rakhatnak. Egyetlen nostény naponta 50 petét is termelhet! Az egész ciklus (kifejlett bolha --> tojás --> lárva --> báb --> kifejlett bolha) megfelelo homérsékleten és nedvességtartalom mellett akár 2-3 hét alatt végbemehet.

A nostények egy-egy alkalommal a saját testtömegük mintegy 15-szörösét képesek felvenni a gazda vérébol. A hímek kevesebbet fogyasztanak, de szintén hozzájárulnak a vérveszteséghez. Súlyosan fertozött gazda esetében ennek vérszegénység lesz a következménye, vagyis az, hogy a gazda szervezetében a szükségesnél kevesebb vörösvértest marad. Fiatal vagy legyengült macska esetében a vérszegénység akár elhulláshoz is vezethet.

A bolhacsípés viszonylag kevés kellemetlenséggel jár. Sok macska viszont allergiássá válik a bolhanyálra, ami súlyos viszketést okoz. A macskák ilyenkor vakaróznak és harapják magukat.

A bolhásság eredményes kezelése azt jelenti, hogy megszabadítjuk a macskát és a környezetét is a bolháktól és azok fejlodési alakjaitól. A környezet megfelelo kezelése pont annyira fontos, mint a macska bolhátlanítása. Ha a macska nem hagyja el a lakást és nincs másik háziállat a családban, akkor viszonylag egyszeru a helyzet. Ha kijár vagy más állatokkal lakik együtt, akkor nehezebb, mert a kezeletlen állatoktól visszafertozodhet.

Sok forgalomban lévo hagyományos készítmény hatékonysága megkérdojelezheto. Ha képesek is ideig-óráig elpusztítani vagy távoltartami a bolhákat, nem hatnak a fejlodési alakokra, így a visszafertozodés hamar bekövetkezik ismét. Nem ritkán a fürdetést vagy a beporzást követo elso napon! A hagyományos bolhanyakörvek, fürdeto- és porzószerek alkalmazásakor tekintettel kell lenni azok mérgezo hatóanyagaira is, ezért nem ajánlott kisgyermekes családban, fiatal vagy vemhes állatokon alkalmaznia oket, illetve akkor sem, ha több állatot tart.

Az újabb készítmények veszélytelenek a macskára és az emberekre, gyorsan elpusztítják a bolhákat és ezt a hatásukat sokáig megorzik. Spot-on készítmény és spray formájában kaphatóak és sokféleképpen hatnak. A spot-on készítmények a legkedveltebbek és a leginkább ajánlhatóak. Ezekbol több is forgalomban van. Ezek általában kis mennyiségu folyadékból állnak és a tarkó és a két lapocka közötti területen a macska borére kell kijuttatni oda, ahol a macska nem tudja lenyalni. Általában 1 hónapon át hatnak és a kifejlett bolhák elpusztítása mellett az újabbak a fejlodési ciklus megszakítására is képesek. Biztonságosak és hatékonyak, de sok eltéro tulajdonságuk van, ezért azt, hogy mikor melyiket ajánljuk, több tényezotol is függ. Ilyen tényezo a macska életkora és életmódja, a szer hatásmechanizmusa és hatékonysága a bolha mellett más külso- és belso élosködök ellen. Ezekkel kapcsolatban kérje állatorvos tanácsát. És végül, de nem utolsó sorban, van olyan spray készítmény is forgalomban, amelyik vemhes, szoptató vagy újszülött macskán is veszélytelenül alkalmazható és a hatékonyságát hosszú idon át megorzi.

A fertozött állatokat csak akkor kezelhetjük sikeresen, ha egyszerre védekezünk a bolhák ellen a macskán és a macska környezetében is. Mivel a macskákat és a kutyákat általában ugyanazok a bolhafajok fertozik meg, az összes együtt tartott állatot kezelni kell.

Alkalmanként elofordulhat, hogy a lakásban olyan mértékben elszaporodnak a bolhák, hogy professzionális rovarirtó szolgálat segítségét kell igénybe venni. Ilyen fertozöttség leggyakrabban a sok állatot tartó háztartásokban, a macskával együtt töltött nyaralás után, vagy azoknál fordul elo, akik kizárják a lakásukból a macskát, mert az bolhával fertozött. Ez esetekben az történik, hogy a fejlodési ciklus megakad egy idore, mert a kokonokban kifejlodött új generáció megfelelo gazda hiányában nem kel ki. Így akár 140 napig is életképesek maradnak. Az sem zavarja oket, ha az elutazás elott vagy a macska kizárása után valamilyen környezeti szer ki lett juttatva a lakásban, mert az általában nem jut el kello mennyiségben a szonyeg mélyén élo lárvákhoz, a bábokra pedig egyáltalán nem hat. Amikor a család hazatér vagy a kokonok nem várhatnak tovább, nagyon sok bolha kel ki egyszerre, akár néhány óra alatt elárasztva a lakást, a háziállatokat és az embereket. Ezért ha bolhás állata van, azt a leghelyesebb meghagyni abban a környezetben, ahol a fertozöttség felfedezése elott mozgott és megfelelo bolhairtó készítményt használni rajta, hogy a kikelo új generáció rá ugorjon és elpusztuljon.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2011 feb. 21 11:02 

Azért írtam, hogy nem csak a helyhiány a lényeg, a vírusokra gondoltam én is. A bacik meg a vírusok nagy része egyébként a levegőben is benne van. Persze vannak amik nem így fertőznek, ezért nehéz vagy lehetetlen kivédeni >:|

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2011 feb. 21 10:58 
Site Admin

Nem az a baj, hogy mennyien vannak benn. [nono] Hanem a qva vírusok.
És bármit is mondtok, mert szerettek és tudjátok a fennforgást - egyáltalán nincs kizárva, hogy én viszem a fertőzést tovább. [:sad]
Hypózhatom a Domestost, akkor is. >:| Valamit elcseszek.
Persze tarthatnám külön rácsokban szegényeket. De nekem ez nem kóser. Csak boldogan szabad élni!

Most a kicsi lányomnak van valami gyíkja. Elviszem DOKIhoz, mert tudni akarom.
Annyit kínlódtunk már, hogy fasza cica maradjon. Még az is lehet, hogy ex besértődött azon, hogy azt írtam vissza a köszönömre, hogy megmenteni könnyű, de életben tartani a nagy dolog.
Pedig ennyi cicánál tényleg ez van. [:sad]

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2011 feb. 21 10:26 

Lehet,hogy az ember közelségét megszoknák odabenn és megnyugodnának,főleg úgy,hogy nem mindennap kell becserkészni őket gyógyszerbeadásra.A baj csak az,hogy mindenkit nem vihetsz be a házba helyhiány miatt főleg [:sad] A féreghajtót meg muszáj beadni [:vigasz]
Az én meglátásom szerint az utcai cicák 90%-a férges lehet [:think2] [nemtom]

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2011 feb. 21 10:20 
Site Admin

Van 2 kis vadállatom az egyik kutyakennelben. Persze gyönyörűek, hogy nem babusgatom Őket. (márvány mintások).
Mikor etetem, vagy takarítom Őket nem láttam férget, így nem kockáztattam a kezem a cestallal. Most meg mondja Peti, hogy jól fejlett dagadt férgeket talált. :m
Két dolog ami ezzel kapcsolatban foglalkoztat. ( lehet, hogy unalmas).
1. minden macska férges, akit az utcáról hoznak?
2. hogy a fenébe adjam be, ha ilyen őrültek?

Persze sok vadállatot megerőszakoltam már, de ezek teljesen zizik. [:think2]
Még azt sem tudom, hogy milyen neműek, mert ha bármit is akarok fejjel rohannak a rácsnak. Igaz, nem halnak bele, de nem szeretem a véres orrokat és a pánikot.

Van a Kocka, mint vadállat. Vaksi kora óta nálunk van. (lehet, hogy mutizom).
Egyszer kislisszolt a helyéről és csak az adrenalin segített, hogy leszaggassam a kapuról. Frankón szétmarta a kezem. Gyakorlatilag kifordult a bőréből és leszaggatta a kezem.
Erre most mi van?
Itt van benn - ahol kezdetben szintén zenész :E - és 1 nap alatt, de tényleg - meggondolta magát és átment imádó cicába.
Most akkor várjam ki a 2 kis hülyétől is, hogy megváltozzon, vagy úgyis marad hülye, mint Kati néni fehér cicája.
3 éve van velünk és most is agyilag zokni.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2011 feb. 18 14:28 

Szia Judit!
Nekem is volt egy bolhaallergiás cicám, akinek ugyanazok voltak a tünetei, mint a te cicádnak. Megkopaszodott, és véresre vakarta magát. Orvostól orvosig járkáltunk vele, míg végül megtaláltuk azt a dokit, akinek sikerült rendbe hoznia Cicókámat.
Dexafort injekciót kapott, amit először havonta, majd egyre ritkábban kellett megismételni. Egy idő után Cicókának szépen visszanőtt a szőre, már nem tépte, és nem vakarta magát.
Próbálja meg a dokid a te cicádnál is, szerintem segíteni fog.

Kép

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2011 feb. 18 10:53 
Site Admin

Nem Rád írtam, hogy lelegyinted, hanem a dokikra.
Az nagyon kevés, hogy megállapítanak valamit, tenni is kell ellene. És ez ellen kivételesen lehet. :m
Szerintem egy sebes nyakra semmilyen nyakörvet ne tegyél.
Nálunk jó sok macsi van és tavasztól őszig vért izzadok a bolhákkal a köcsög szomszéd kutyái miatt. De soha nem tennék rájuk nyakörvet. Semmilyent!
Hülye vegyszarok-amire tuti még allergiásabb lesz - a gyógynövényeset meg kiröhögik a bolhák.
Még egy spot ont-t sem mernék megreszkírozni.

Jaaa... esetleg kérj tanácsot ettől a dokitól.
http://jozsavet.lapunk.hu
Szerintem az ország legjobb állatorvosa. :cool

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2011 feb. 18 10:43 

Bocsánat, rosszul írtam, nem mindenre, csak a bolha, és a csirkehúsra!
Nem ez az első ilyen "helyzet" csak most több ideje tart, és eddig tudtam rátenni nyakörvet is, csak most sebes a nyaka, és nem merek.
Meg hát az a nyakörv sem volt tökéletes, mert mindenki ajánl ilyet olyat, ez a jó az a jó, de közben egyik sem volt olyan jó.
Gondoltam ti tudjátok melyik a legjobb!
Pont hogy nem legyintem le, hiszen, azért is írtam nektek, ti biztosan tudtok segíteni!
Sajnos ő kint született, és pici kora óta kijár minden cicám, nem hiszem, hogy be lehetne már őt zárni kertes házba! :(

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2011 feb. 18 10:22 
Site Admin

[sztem] ha mindenre allergiás, akkor a bolha a legkevesebb.
Aszem embernél úgy mondják, hogy autoimmun. Ezt szteroidokkal szokták kezelni.
Nem tudom, milyen dokihoz jársz, de ezt nem lenne okos dolog egy "legyintéssel" elintézni.
A kijárós dologgal meg tudod - talán - a véleményem. [nono]

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2011 feb. 18 10:08 

Sziasztok!
Kérlek segítsetek! Van egy gyönyörű szürke cicám. Sajnos szinte mindenre alergiás, de legfőképpen a bolhákra!
Mivel kijárós, meg van az esélye, hogy összeszed egyet egyet.
Jelen állapot szerint itt ott sebes, merk folyamatosan vakaródzik, meg már le is van kopaszodva, és fogyva.
(Természetesen kivizsgátattam, és ott mondták, hogy bolhaalergiás,nem én találtam ki!)
A lényeg, hogy már kipróbáltam minden féle bolhanyakörvet, szereket, drágát, olcsót, és semmi!
Légyszi ajánljatok valamit, ami megvédi ezektől a dögöktől!!
Kaptam egy kenőcsöt is, ami a viszketését csillapítja, dehát nem élhet így mindig!!
már egy 2-3 hónapja van ez az állapot! Persze volt korábban is, de 1 hónap alatt rendbe jött!
Van egy uszim is, akinek ugyanez a baja, és még mellette alergiás a kill tix nyakörvre is, más meg nem használ semmit!!
Persze ne gondoljátok, hogy hemzsegnek bennük a bolhák. Elég egy darab, és végük van!
A többi cicám, gyönyörű, szép a szőrük, egészségesek, és nuku bolha!
Na és van még egy uszim, Ő is tökéletese egészségnek örvend, és kill tix nyakörve van, szerencsére tök jó neki!
Szóval, kérhetnék némi tanácsot, mi a legjobb a bolhák ellen, az alergiás cicámnak, és a kutyimnak??
Előre is köszönöm!
Üdv. JUDIT

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2011 feb. 07 11:42 

Hát nem, könnyű ezektől a dögöktől megszabadulni.Az egyedül tartott Marciból is nagyon nehezen tudtuk kiirtani a férgeket.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2011 feb. 06 10:42 

Ez sajnos előfordulhat ahol egynél több cicóka van, mert nem mindegyik reagál egyformán a féreghajtóra. Gondolom van amelyikbe marad némi féreg és az jószivüen továbbadja a már meggyógyultaknak ujra. [nemtom]
Nem egyszerü...

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2011 feb. 06 10:37 
Site Admin

Mikor Uborkát elaltatták az ivartalanításhoz galandféreg lárvák jöttek ki belőle.
Szégyen, vagy sem, de azért ciki volt, mert alig 1 hónapja mentem végig a csapaton.
Erre az volt az ötletük, hogy adjam a cestalt és ne felezzem, ha közel 2 kg. Tízszeres adagtól sem lesz bajuk.
Biztos ezzel rontottam el. [:sad]
Úgyhogy kezdjük az óvodát elölről. 18 egész cestal és 10 nap múlva újra. Nincs kec-mec. [nemtom]

Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1818 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 122  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]